Inilah Daftar Lengkap Pemenang Grammy Awards 2019

Daftar lengkap pemenang Grammy Awards 2019. Grammy Awards ke-61 bertempat di Staples Center, Los Angeles.

Inilah Daftar Lengkap Pemenang Grammy Awards 2019
GOOGLE
Grammy Awards 2019. Grammy Awards ke-61 bertempat di Staples Center, Los Angeles. 

1. “Bet Ain’t Worth the Hand” -- Leon Bridges

2. “How Deep Is Your Love” -- PJ Morton feat. Yebba

Best R&B Song: “Boo’d Up” -- Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)

Best Urban Contemporary Album: Everything Is Love -- The Carters

Best R&B Album: : H.E.R. -- H.E.R.

RAP

Best Rap Performance:

1. “King’s Dead” -- Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

2. “Bubblin” -- Anderson .Paak

Best Rap/Sung Performance: “This Is America” -- Childish Gambino

Best Rap Song: “God’s Plan” -- Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

Best Rap Album: Invasion of Privacy -- Cardi B

COUNTRY

Best Country Solo Performance: “Butterflies” -- Kacey Musgraves

Best Country Duo/Group Performance: “Tequila” -- Dan + Shay

Best Country Song: “Space Cowboy” -- Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)

Best Country Album: Golden Hour -- Kacey Musgraves

NEW AGE

Best New Age Album: Opium Moon -- Opium Moon

JAZZ

Best Improvised Jazz Solo: “Don’t Fence Me In” -- John Daversa, soloist

Best Jazz Vocal Album: The Window -- Cécile McLorin Savant

Best Jazz Instrumental Album: Emanon -- The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album: American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom -- John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

Best Latin Jazz Album: Back to the Sunset -- Dafnis Preito Big Band

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

Best Gospel Performance/Song: “Never Alone” -- Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters (Tori Kelly feat. Kirk Franklin)

Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “You Say” -- Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters (Lauren Daigle)

Best Gospel Album: Hiding Place -- Tori Kelly

Best Contemporary Christian Music Album: Look Up Child -- Lauren Daigle

Best Roots Gospel Album: Unexpected -- Jason Crabb

LATIN

Best Latin Pop Album: Sincera -- Claudia Brant

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Aztlán -- Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): ¡México Por Siempre! -- Luis Miguel

Best Tropical Latin Album: Anniversary -- Spanish Harlem Orchestra

AMERICAN ROOTS MUSIC

Best American Roots Performance: “The Joke” -- Brandi Carlile

Best American Roots Song: “The Joke” -- Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

Best Americana Album: By The Way, I Forgive You -- Brandi Carlile

Best Bluegrass Album: The Travelin’ McCourys - The Travelin’ McCourys

Best Traditional Blues Album: The Blues Is Alive and Well -- Buddy Guy

Best Contemporary Blues Album: Please Don’t Be Dead -- Fantastic Negrito

Best Folk Album: All Ashore -- Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album: No 'Ane'i -- Kalani Pe'a

REGGAE

Best Reggae Album: 44/876 -- Sting & Shaggy

WORLD MUSIC

Best World Music Album: Freedom -- Soweto Gospel Choir

CHILDREN’S

Best Children’s Album: All the Sounds -- Lucy Kalantari & The Jazz Cats

SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry Audio Books & Storytelling): Faith - A Journey for All -- Jimmy Carter

COMEDY

Best Comedy Album: Equanimity And The Bird Revelation -- Dave Chappelle

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album: The Band’s Visit -- Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media: The Greatest Showman -- Various Artists

Best Score Soundtrack For Visual Media: Black Panther -- Ludwig Göransson, composer

Best Song Written For Visual Media: “Shallow” -- Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

COMPOSING/ARRANGING

Best Instrumental Composition: “Blut Und Boden (Blood And Soil)” -- Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)

Best Arrangement, Instrumental or A Capella: “Stars and Stripes Forever” -- John Daversa, arranger (John Daversa Big Band feat. DACA Artists)

Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Spiderman Theme” -- Randy Waldman, arranger (Randy Waldman feat. Take 6 & Chris Potter)

PACKAGE

Best Recording Package: Masseduction -- Willo Perron, art director (St. Vincent)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Squeeze Box: The Complete Works Of “Weird Al” Yankovic -- Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic)

NOTES

Best Album Notes: Voices of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris -- David Evans, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL

Best Historical Album: Voices of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris -- William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

Best Engineered Album, Non-Classical: Colors -- Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)

Producer of the Year, Non-Classical: Pharrell Williams

Best Remixed Recording: “Walking Away (Mura Masa Remix)” -- Alex Crossan, remixer (Haim)

PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO

Best Immersive Audio Album: Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition -- Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)

PRODUCTION, CLASSICAL

Best Engineered Album, Classical: Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 -- Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh

CLASSICAL

Best Orchestral Performance: Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 -- Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording: Bates: The (R)evolution of Steve Jobs -- Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)

Best Choral Performance: McLoskey: Zealot Canticles -- Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Anderson, Laurie: Landfall -- Laurie Anderson & Kronos Quartet

Best Classical Instrumental Solo: “Kernis: Violin Concerto” -- James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album: Songs of Orpheus - Monteverdi, Caccini, D’India & Landi -- Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium: Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi -- Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition: “Kernis: Violin Concerto” -- Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video: “This Is America” -- Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers (Childish Gambino)

Best Music Film: Quincy -- Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer (Quincy Jones).

(iam/tribujateng.com)

Penulis: Ilham Awaliyah Pimay
Editor: abduh imanulhaq
Sumber: Tribun Jateng
Ikuti kami di
KOMENTAR

BERITA TERKINI

© 2019 TRIBUNnews.com Network,a subsidiary of KG Media.
All Right Reserved